Det var 107 løpere fra 8 til 20 år som deltok, og aldri har så mange fra klubber i Trøndelag og nordover til Bodø deltatt.
– Tilbakemeldingene kom med en gang, og vår egen evaluering viser også at dette kanskje var den beste Ungdomssprinten vi har hatt. Vi hadde et stramt tidsskjema, og vi holdt det. Sportslig hadde vi prolog etterfulgt av to heat for alle deltakere 8-10 år og tre heat for de eldre. Mellom heaten justerte vi hvem som skulle møte hvem med opprykk og nedrykk, og det ble meget jevne dueller i alle klasser, sier rennleder Karle Øvereng i Mosjøen IL Ski. Skiklubbene i Vefsn arrangerer Bysprinten sammen med Helgeland Event.
– Fart og spenning er det deltakerne får i Ungdomssprinten, og mange ønsker seg flere slike renn gjennom sesongen. Jeg håper vi sprer dette budskapet gjennom vårt arrangement. Det de unge løperne får i tillegg er selvsagt kontakten med eliteløperne og heltene deres, sier Øvereng.
– Kjempehelg
Den største tilreisende troppen i Ungdomssprinten var det Snåsa IL som stilte med. De hadde 16 løpere.
– Det ble en kjempehelg for oss. I fjor var det noen som deltok, og de reklamerte for Mosjøen og Bysprinten. Ingen tvil om at det slo til, og det blir nok enda flere neste år, sier Magnus Salamon Flaat. Han hadde ungene sine med, men han er også en ivrig smører for blant annet Team Elon Midt-Norge.
– Jeg har vært mange steder på skirenn, men dette overgår det meste. Jeg var litt redd for at skiene ville bli slitt på dårlig snø midt i byen, men her er det påskeføre med fersk natursnø. Utrolig, sier Flaat som legger til det kan bli en eksplosjon neste år.
– Flere klubber i Trøndelag har nok fått med seg suksessen i år med fantastiske forhold og showrenn på TV2. Det er ikke lengre å kjøre til Mosjøen enn til skirenn sør i Trøndelag. Jeg tror deltakeantallet vil eksplodere, sier han.
– Rammen rundt
Ungdomssprinten har blitt arrangert nesten like lenge som showrennet i Bysprinten. Deltakerantallet har variert fra under 100 til 170.
– Når alle får se den nye løypa, og måten vi arrangerer på, så tror jeg deltakerantallet vil stige. Arrangementsmessig takler vi sikkert opp mot 200 deltakere for vi har et sterkt mannskap fra skiklubbene. I år var det også enormt god premiering av alle deltakerne, sier Karle Øvereng.
Han syns også at opplegget med at løperne i Ungdomssprinten og foreldre fikk komme inn i lokalene til banken sammen med eliteløperne var strålende.
– Jeg tror Ungdomssprinten kommer til å vokse neste år.
Resultater Ungdomssprinten
Jenter 11 år:
1. Hanna Jenssen Seivåg
2. Amalie Hjelde
3. Silje Einrem
4. Live Andrea Grunnvåg Storholm
5. Ella Kismul Torsetnes
6. Leah Rørvik
7. Oda Marie Mathiesen Knutsen
8. Thea Aakvik
Jenter 12 år:
1. Isabel Hatlen Bonsaksen
2. Vilde Lovise Rochmann Haldorsen
3. Olise Solbakken Overland
4. Nora Amalie Vinje
5. Marie Vik Larsen
6. Esther Tjønna Olsen
7. Nora Svendsen,Sørgård
8. Martine Brækken
Jenter 15 år:
1. Mina Andersen
Jenter 16 år:
1. Astrid Marie Sandhaugen
2. Vilde Setten Breivik
Jenter 17 år:
1. Maja Kristin Sørmo
Jenter 18 år:
1. Philippa Sjöström Lönnback
Gutter 11 år:
1. Birk Magnus Belbo
2. Alexander Gaundal Løvmo
3. Sigurd Aalberg
4. Jens Lintho Byhrø
5. Teodor Åkvik Drevvatn
6. Ulrik Ekker Sollie
7. Emilian Farstad
8. Sander Nystadbakk
9. Theon Larsen Brown
Gutter 12 år:
1. Aksel Stensland Sevatdal
2. Elias Olai Bjørnstad
3. Johannes Kibsgård
4. Audun Breivik
5. Trygve Kibsgård
6. Mathias Fjerdingøy Brekkvassmo
7. Noah Rasmussen
8. Emrik Eidstø Bergh
Gutter 13 år:
1. Markus Steinmo
2. Morten Megård
3. Emil Djupvik
4. Elias Djupvik
5. Gabriel Åkvik Drevvatn
6. Emil Bentsen
7. Iver Mathias Mathiesen Knutsen
8. Jonas Lintho Byhrø
9. Kristoffer Hamnes
10. Sebastian Nystadbakk
Gutter 14 år:
1. Theodor Andersson
2. Johan Bertnes Leite
3. Halvar Rochmann Haldorsen
4. Ole-Tobias Lunde Limstrand
5. Jens Meyer Andreassen
6. Sindre Aalberg
7. Oskar Torsetnes
8. Ask Viljar Belbo
Gutter 15 år:
1. Tobias Nystadbakk
2. Elias Selnes
3. Emil Olai Holand
4. Iver Bjørnstad
5. Magnus Djupvik
6. Sivert Djupvik
7. Sigurd Bertnes Råheim
Gutter 16 år:
1. Vegar Svaleng
2. Viljar Fjellheim
3. Brage Gjerstad
4. Johannes Skistad
5. Mathias Brennhaug
6. Ailo Östergren Njajta
Gutter 17 år:
1. Lars Krane
Gutter 19/20 år:
1. Casper Kvam Grindhagen
2. Sture Thoresen
3. Olve Løseth

Se bildene fra den fantastiske Ungdomssprinten
Ungdomssprinten innledet showet i Bysprinten. 107 løpere fra Trondheim i sør til Bodø i nord konkurrerte i den nye løypa. Snart er Johannes og eliten i gang, og Johannes heiet på ungdommene. Video: Per Vikan