18 milliarder til integreringsarbeid – se hvor mye kommunene i vårt distrikt mottok

INTEGRERING: IMDi utbetalte nesten 18 milliarder kroner i tilskudd for arbeid med bosetting og integrering i 2017. Her et illustrasjonsbilde fra et norskkurs i Leirfjord.

INTEGRERING: IMDi utbetalte nesten 18 milliarder kroner i tilskudd for arbeid med bosetting og integrering i 2017. Her et illustrasjonsbilde fra et norskkurs i Leirfjord. Foto:

DEL

I fjor mottok kommunene nesten 18 milliarder kroner i tilskudd til sitt arbeid med bosetting og integrering. Det er det høyeste beløpet IMDi noensinne har utbetalt, skriver Integrerings- og mangfoldsdirektoratet i en pressemelding.

De fleste midlene går til integreringstilskudd for år 2 til 5. Åtte milliarder kroner er fordelt til formålet, mens 3,4 milliarder er fordelt som integreringstilskudd for år 1. Deretter går 3,4 milliarder til tilskudd til bosetting av enslige mindreårige flyktninger, mens 2,3 milliarder går til opplæring i norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere

Av kommunene i vårt dekningsområde var det Alstahaug kommune som mottok mest tilskudd fra IMDI i 2017 med litt over 77 millioner kroner. Vefsn kommune kom rett bak med 71 millioner kroner i tilskudd. Begge kommunene har solide økninger i tilskudd fra foregående år, primært på grunn av økt tilskudd til bosetting av enslige mindreårige flyktninger.

Så mye mottok kommunene i vårt distrikt i tilskudd fra IMDI (fullstendig statistikk for 2017 i bildene nederst i saken):

Kommune201720162015
Vefsn71.07537.29931.115
Alstahaug77.20542.14147.080
Leirfjord24.95025.20721.201
Grane9.2997.0982.386
Hattfjelldal8.1008.21011.746

Summen er i hele millioner

På imdi.no kan du se hvor mye din kommune fikk av ulike typer tilskudd. Du kan også sammenlikne tall på tvers av kommuner og fylker.

For Norge:

https://www.imdi.no/tall-og-statistikk/steder/F00/tilskudd/tilskudd

Artikkeltags