I forrige uke innførte myndighetene straffegebyr for alle som ikke har lovpålagt forsikring på kjøretøyet sitt.
Nå koster det eierne minst 150 kroner døgnet å kjøre uten forsikring for en personbil.
Så langt har Trafikkforsikringsforeningen sendt ut drøye 5800 fakturaer med dagsgebyr. Flere venter.
Mange kjører uten forsikring
– I dag sender vi ut flere. Vi må porsjonere ut fakturaene, sier direktør Roger Stenseth i Trafikkforsikringsforeningen til Nettavisen.
Han forteller om et stort omfang.
Er du blant de 97.000 som snart kjører ulovlig? Det må du gjøre noe med nå
I alt er det nesten 100.000 bilister som kjører uten forsikring på norske veier. For disse kan det altså bli svært kostbart å droppe bilforsikringen, nesten 5000 kroner måneden.
– Dagsgebyret som kreves inn av går dels til å dekke kostnader forbundet med skader som uforsikrede og ukjente kjøretøy forårsaker, og dels til trafikkforsikringsavgift som staten skal ha, fortsetter Stenseth.
Trafikkforsikringsforeningen kan ikke si noe om sammensetningen i gruppen som ikke betaler lovpålagt forsikringen.
– Dette er under utvikling og vil bli ferdigstilt i løpet av våren, sier Roger Stenseth.
Kan ende med inkasso
Det var i desember i fjor at Stortinget vedtok den nye gebyrordningen. Hensikten er å få ned antallet uforsikrede biler som representerer en risikofaktor på norske veier.
Estimater viser at det ble utbetalt over 100 millioner kroner i fjor til personer som ble utsatt for trafikkulykker forårsaket av uforsikrede kjøretøy eller kjøretøy som stakk av etter ulykker.
I 2017 var over 3 prosent av alle forsikringspliktige kjøretøy i Norge uforsikret. I Sverige, som har hatt en tilsvarende gebyrordning siden 1970-tallet, er under 1 prosent av kjøretøyene uforsikret.
Bilister som ikke betaler straffegebyret, får saken sin oversendt til rettslig inkasso.